Tobie już się nie przyda, ale ktoś inny wciąż może zrobić z niego świetny użytek. Tak, tak, chodzi o Twój laptop! Zamiast go wyrzucać, lepiej sprzedaj w skupie używanych laptopów na Mooney.pl!

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Jak szybko sprzedać używany laptop?
  • Dlaczego skup laptopów w Mooney jest taki wygodny?
  • Co zrobić przed sprzedaniem laptopa?
  • Jak usunąć dane z laptopa przed sprzedażą?

W skrócie

Na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że Twój komputer jest prawdziwą skarbnicą wiedzy na Twój temat. Dostęp do wiadomości, dane osobowe, hasła do kont – to wszystko trzeba usunąć przed przekazaniem laptopa w nieznane ręce. Ważne, aby dane wyczyścić bezpowrotnie, a nie tylko zamaskować. Służą do tego specjalne programy.

Skup laptopów w Mooney

W Mooney możesz szybko pozbyć się starego laptopa, i jeszcze na tym zyskać! Sprzedając laptop w ramach skupu, otrzymasz nawet 90% jego rynkowej wartości, a cała transakcja nie tylko nie będzie Cię nic kosztować, ale do tego załatwisz ją ekspresowo – przy odrobinie szczęścia pieniądze mogą się znaleźć na Twoim koncie nawet w 24 godziny! Jedyne, co musisz zrobić, to odpowiednio przygotować swój komputer do sprzedaży.

Przygotowanie laptopa do sprzedaży

Jak przygotować laptop do sprzedaży?

Zanim przystąpisz do sprzedaży swojego laptopa, czy to w lombardzie online, stacjonarnym, czy osobie prywatnej, przede wszystkim powinieneś pozbyć się swoich plików. Powodów jest kilka.

Po pierwsze to trochę tak, jakbyś sprzedawał używany płaszcz i zapomniał go wyprać albo, co gorsza, wyciągnąć z kieszeni zużytą chusteczkę higieniczną. Trochę niezręcznie, prawda?

Po drugie – Twój komputer przechowuje wiele newralgicznych danych. Nawet nie zdajesz sobie sprawy, z jak dużą szczegółowością można odtworzyć Twoją historię na podstawie zapisanych na dysku plików. Twardy dysk w Twoim laptopie jest kopalnią wiedzy o Tobie, Twoich zainteresowaniach i nawykach, a nawet o Twojej rodzinie… Przede wszystkim jest jak księga, w której czarno na białym zapisują się hasła do Twoich profili społecznościowych, numery kont bankowych, piny, raty kredytów. Wszystko. O ile więc powód pierwszy to po prostu kwestia dobrego wychowania, o tyle bezpieczeństwo danych cyfrowych powinno stanowić w dzisiejszych czasach sprawę podstawową dla każdego.

Najpierw kopia zapasowa

Jednak bezpowrotnie usuniesz dane ze swojego komputera, pamiętaj o utworzeniu kopii zapasowej – albo na zewnętrznym nośniku danych (dysku, pendrive), albo w chmurze. Dzięki temu nie stracisz nieodwracalnie wszystkich swoich zasobów. Możesz wykonać tę procedurę ręcznie lub wykorzystać dostępne w sieci specjalne oprogramowanie do archiwizacji danych.

Poza skopiowaniem prywatnych danych warto pamiętać o wyodrębnieniu i zapisaniu kluczy licencyjnych posiadanego oprogramowania. Dzięki temu będziesz mógł ponownie zainstalować poszczególne aplikacje na nowym urządzeniu. I znów możesz to robić ręcznie albo skorzystać z takich programów jak License Crawler, które przeszukują rejestry systemu, a znalezione numery seryjne zapisują w pliku tekstowym.

W dalszej kolejności zablokuj dostęp do prywatnych kont na portalach online i anuluj aktywacje i automatyczne aktualizacje zainstalowanego oprogramowania.

Czyszczenie laptopa przed sprzedażą

Dokładne czyszczenie dysku laptopa przed sprzedażą

Każdy w miarę świadomy użytkownik komputera zdaje sobie sprawę, że zwykłe usunięcie danych nie wystarczy, ponieważ nadal pozostają one zapisane na dysku twardym.

Popularną formę czyszczenia dysku stanowi formatowanie. Jednak mało kto wie, że nawet takie rozwiązanie nie wystarczy. Dane po sformatowaniu wcale nie znikają całkowicie, lecz są tylko maskowane. Wprawny haker może je bez większego wysiłku odzyskać. Konieczne jest zatem przeprowadzenie tzw. zerowania dysku, po którym zostanie on bezpowrotnie wyczyszczony z plików i danych. Służą do tego dostępne w internecie programy, takie jak na przykład DBAN. Uruchamia on osobny system, niezależny od środowiska zainstalowanego na komputerze. Dzięki temu usuwa całą zawartość dysku twardego, czyści także partycję systemową.

Pobrany program DBAN powinieneś zainstalować na zewnętrznym nośniku, a następnie wyłączyć komputer i przed ponownym startem systemu uruchomić program z pendrive’a. Przygotuj się, na to, że zerowanie może potrwać parę godzin.

Nie tylko dane wymagają czyszczenia

Dobrze jest również dosłownie oczyścić komputer ze wszystkich zanieczyszczeń i zabrudzeń, zebranych zwłaszcza pomiędzy przyciskami klawiatury czy w wentylatorach, a także wewnątrz: na płytce procesora i karty graficznej. Użyj do tego sprężonego powietrza w puszce. Resztę możesz wymieść zwykłą szczoteczką lub pędzelkiem. Do mycia ekranu użyj miękkiej ściereczki i specjalnego sprayu.

W Mooney każdego dnia skupujemy spore ilości różnego rodzaju elektroniki, dlatego możesz zaufać naszym wycenom. Jesteśmy zainteresowani większością modeli laptopów. Uzupełnij formularz kontaktowy na mooney.pl i sprawdź, za ile kupimy Twój używany laptop!

Źródło zdjęć: pexels.com