Lombard – ostatnia deska ratunku czy brzytwa, której chwyta się tonący? Jeszcze do niedawna częstszą odpowiedzią byłby drugi wariant: brzytwa. Dziś, gdy trudniej o kredyt czy pożyczkę na dobrych warunkach, coraz częściej po pomoc w kłopotach finansowych udajemy się do lombardów. Jak działają instytucje tego typu, w jaki sposób uzyskać pożyczkę lombardową i czy w ogóle warto się o nią starać? W dzisiejszym artykule wyjaśniamy wszystko od A do Z!
Czego dowiesz się z tego wpisu?
- Jak działa lombard?
- Co można zastawić w lombardzie?
- Czy pożyczka lombardowa to opłacalne rozwiązanie w kłopotach finansowych?
- Kto może skorzystać z usług lombardu?
W skrócie
Lombard to instytucja finansowa, która udziela tzw. pożyczek pod zastaw. Zabezpieczeniem takiego zobowiązania staje się wartościowy przedmiot, na przykład laptop czy złota biżuteria. W przypadku niespłacenia pożyczki lombardowej rzecz przechodzi na własność lombardu.
Lombard – co to?
Lombardy to jedne z najstarszych instytucji finansowych. Działały już ponad 3000 lat temu w Chinach – klientami byli chłopi, którym udzielano pod zastaw krótkoterminowych pożyczek. W starożytnej Grecji oraz Rzymie z ich usług korzystali natomiast kupcy, którzy potrzebowali funduszy na rozkręcenie handlu. W kolejnych wiekach pożyczki lombardowe były popularnym sposobem na finansowanie nowych przedsięwzięć oraz pomocy ubogim. Plotki głoszą, że pieniądze potrzebne na opłacenie wyprawy Krzysztofa Kolumba pochodziły właśnie z takiego źródła – podobno główna fundatorka tej misji, królowa Izabela Kastylijska, zastawiła w tym celu własną biżuterię. Samo słowo „lombard” pochodzi od nazwy włoskich kupców (Longobardów), którzy w XIV wieku osiedli na terytorium Anglii i wyspecjalizowali się w udzielaniu wysokich kredytów.
Od czasów starożytnych idea lombardów właściwie się nie zmieniła. Lombard to instytucja udzielająca pożyczek. Od banku czy parabanku różni się sposobem zabezpieczenia takiego zobowiązania. W wyżej wymienionych placówkach niespłacenie kredytu pociągnie za sobą naliczanie kolejnych odsetek, a w końcu – rozpoczęcie procedury komorniczej. W przypadku lombardów zabezpieczeniem pożyczki staje się zastaw wartościowego przedmiotu, na przykład złotego pierścionka z brylantem czy sprzętu elektronicznego. Jeśli nie spłacimy naszego zobowiązania, zastawione rzeczy przejdą na własność wierzyciela, czyli lombardu.
Jak działa lombard?
Jak to wygląda w praktyce? Załóżmy hipotetyczną sytuację – zepsuł Ci się samochód. Usterka jest poważna i, oczywiście, kosztowna, na koncie oszczędnościowym raczej pustki, a przecież czymś musisz jeździć. Postanawiasz zastawić laptopa. Jest nowy i prawie go nie używasz, więc przez te kilka tygodni nie odczujesz jego braku. Udajesz się do lombardu, gdzie zostaje wyceniona wartość sprzętu. Możesz spróbować negocjować stawkę – lombardy, w przeciwieństwie do banków czy firm pożyczkowych, są w tej kwestii elastyczne. Jeśli wycena Ci odpowiada, podpisujesz stosowną umowę. Gotówkę dostajesz od ręki, a laptopa zostawiasz w lombardzie, gdzie będzie na Ciebie czekał przez określony w umowie czas.
Pożyczek lombardowych zazwyczaj udziela się na 30 dni, choć zdarzają się lombardy, które oferują 7-, 14, a nawet 60- czy 90-dniowy okres spłaty. Zwykle im jest on dłuższy, tym większą kwotę odkupu trzeba uiścić. Jeśli nie spłaci się zobowiązania w terminie, nie zostaną naliczone żadne odsetki ani dodatkowe opłaty – w takim przypadku przedmiot po prostu przechodzi na własność lombardu.
Pożyczka pod zastaw w lombardzie zabezpieczona jest zawsze stosowną umową. Powinny się w niej znaleźć:
- dane klienta,
- dokładny opis przedmiotu,
- wartość zastawu i kwota udzielanej pożyczki,
- termin i sposób spłaty,
- wszystkie opłaty związane z „obsługą” zastawu.

Co można zastawić w lombardzie?
Sporą zaletą tego sposobu finansowania jest możliwość zastawienia niemal każdego rodzaju przedmiotów. Rzecz musi pochodzić z legalnego źródła (czyli, mówiąc wprost, nie może być kradziona) i przedstawiać jakąś wartość pieniężną, tak, aby można ją było dalej odsprzedać. W lombardzie można zastawić:
- sprzęt elektroniczny: komputery, laptopy, telewizory, kina domowe, tablety, smartfony, konsole do gier,
- sprzęt muzyczny i fotograficzny,
- biżuterię, przede wszystkim złotą: pierścionki, łańcuszki, bransoletki, kolczyki, broszki, zegarki,
- sprzęt AGD,
- złoto, srebro i monety kolekcjonerskie,
- antyki, obrazy, rzeźby i inne dzieła sztuki,
- elektronarzędzia,
- sprzęt sportowy i wędkarski,
- rowery, skutery, quady,
- papiery wartościowe, akcje i obligacje.
Warto jednak pamiętać, że to, czy lombard przyjmie dany przedmiot, zależy tylko i wyłącznie od decyzji jego pracownika. Może się okazać, że na przykład z powodu małej przestrzeni magazynowej odmówi odkupienia lodówki albo elektrycznej bieżni.
Dla kogo lombard?
Pożyczka lombardowa to rozwiązanie dla każdego, kto nie może lub nie chce korzystać z usług banków i firm udzielających chwilówek. Lombardy nie sprawdzają historii kredytowej, wyciągów z konta ani świadectwa pracy. Liczy się tylko zastawiony przedmiot – to on jest zabezpieczeniem spłaty zobowiązania i to wokół niego toczy się cała transakcja.
Z usług lombardu najczęściej korzystają więc osoby, które borykają się z problemami finansowymi lub mają już kilka zobowiązań do spłacenia, a także zatrudnieni na umowach śmieciowych czy prowadzący własną działalność gospodarczą. Banki i parabanki niechętnie bowiem udzielają pożyczek pracownikom „nieetatowym”, zwłaszcza teraz, w czasach zapowiadanego kryzysu gospodarczego.
Niestety w naszym społeczeństwie wciąż pokutuje przekonanie, że lombardy przyciągają wyłącznie „typów spod ciemnej gwiazdy”. Tymczasem pożyczka lombardowa może stać się kołem ratunkowym dla każdego, kto potrzebuje szybkiego wsparcia finansowego, na przykład na naprawę samochodu, kupno nowej lodówki czy opłacenie nagłej wizyty u weterynarza. Przejściowe kłopoty z pieniędzmi zdarzają się nam wszystkim i lombard jest na nie tak samo dobrym remedium, jak kredyt czy pożyczka.
Wady i zalety pożyczki pod zastaw
Pożyczka lombardowa, jak każdy instrument finansowy, ma wady i zalety. Do wad możemy zaliczyć:
- krótki okres spłaty zastawu,
- kwotę pożyczki uzależnioną od wartości przedmiotu,
- możliwość utraty zastawu.
Zalet jest nieco więcej:
- szeroka dostępność – z pożyczki lombardowej mogą skorzystać również te osoby, które nie mają szans na dostanie kredytu lub chwilówki,
- gotówka dostępna od ręki,
- minimum formalności – nie trzeba przedstawiać historii kredytowej ani zaświadczenia o dochodach, wystarczy dowód osobisty,
- brak sprawdzania baz BIG,
- szeroki zakres przedmiotów, które można zastawić,
- bezpieczeństwo – brak ryzyka wpadnięcia w spiralę długów.
A może lombard online?
No dobrze, lombard ma jeszcze jedną wadę – żeby zastawić rzecz, trzeba się do niego pofatygować osobiście. Chyba że… korzysta się z usług lombardu online! Taką możliwość daje serwis Mooney.pl.
Mooney.pl to lombard internetowy. Cała procedura jest superprosta: wystarczy opisać przedmiot, który chcesz zostawić w lombardzie, za pośrednictwem formularza, a następnie poczekać na wycenę rzeczoznawcy. Jeśli zgodzisz się na zaproponowaną kwotę, Mooney.pl na swój koszt wyśle do Ciebie kuriera, który odbierze paczkę z przedmiotem. Gdy przesyłka dotrze do magazynu, na Twoje konto bankowe trafi ustalona suma.
Możesz zdecydować się na różny okres „zastawu”: 30, 60 lub 90 dni. Co więcej, istnieje także opcja przedłużenia tego terminu. Jeśli będziesz potrzebować więcej czasu na odkup przedmiotu, wystarczy, że dasz znać.
Mooney.pl to nowoczesny serwis, który odświeża znane od wieków rozwiązanie i odczarowuje jego złą sławę. Jeśli potrzebujesz gotówki na pilne wydatki, sprawdź mooney.pl i przekonaj się, że pożyczanie pieniędzy może być proste, wygodne i bezproblemowe!
Źródło zdjęć: shutterstock.com