Osoby stające w obliczu kłopotów finansowych często są gotowe podjąć największe ryzyko, by wydostać się samonapędzającej się spirali długów. Szukają każdego sposobu na spłacenie zaległości pieniężnych, ryzykując utratą całego swojego majątku – samochodu, kosztowności, a nawet nieruchomości. Jedną z dostępnych na rynku opcji pozyskania szybko potrzebnej gotówki są pożyczki pod zastaw. Na czym polegają i czy jest dla nich bezpieczniejsza alternatywa?

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Czym jest pożyczka pod zastaw?
  • Jakie są zalety pożyczki pod zastaw?
  • Na czym polega skup z odkupem w Mooney.pl?

W skrócie

Pożyczki pod zastaw kuszą dostępnością, długim okresem umowy i wysoką kwotą możliwą do uzyskania. Zniechęcają jednak niemałymi kosztami i dużym ryzykiem stracenia swojego majątku. Jeśli jesteś w chwilowej zapaści finansowej, możesz jednak skorzystać ze znacznie szybszej, prostszej i bezpieczniejszej opcji – lombardu internetowego Mooney.pl. „Zastaw” swoje przedmioty, otrzymaj gotówkę na konto nawet w 24 godziny, a po upływie ustalonego czasu wygodnie je odkup.

Pożyczka pod zastaw

Szukając środków na spłatę zaległości finansowych, jesteśmy zdecydowani podjąć każde ryzyko. Nawet wziąć pożyczkę gotówkową pod zastaw domu czy mieszkania. To dość prosty sposób na otrzymanie sporej sumy w szybkim czasie. Oczywiście każdy, kto decyduje się na to rozwiązanie, jest przekonany, że kłopoty finansowe są chwilowe i w ustalonym przez obie strony czasie ureguluje swoje zobowiązania. Jeśli jednak tak się nie stanie, nieruchomość lub kosztowności ruchome (takie jak samochód czy sprzęt elektroniczny) przechodzą na własność instytucji udzielającej pożyczki, najczęściej banku. Jest to zabezpieczenie dla pożyczkodawcy przed niewypłacalnymi pożyczkobiorcami, a z drugiej strony, powiedzmy sobie szczerze, sposób na zysk.

Zalety pożyczki pod zastaw

Większa dostępność niż kredyt

Pożyczka pod zastaw może być dobrą opcją dla osób o mniejszej zdolności kredytowej. Banki chętniej przyznają im pożyczkę pod zastaw, ponieważ w przypadku niewywiązywania się z terminów spłat, mają zabezpieczenie w formie kosztowności ujętych w umowie pożyczkowej. Gdy zadłużenie nie zostanie spłacone, zastawione przedmioty przechodzą na własność firmy oferującej usługę. Pożyczki pod zastaw moją w swojej ofercie również lombardy, w których można spieniężyć mniejsze przedmioty o sporej wartości, takie jak biżuteria, sprzęt elektroniczny czy zbiory kolekcjonerskie.

Szybka decyzja o przyznaniu pożyczki pod zastaw i długi czas trwania umowy

Ze względu na mniejszą ilość formalności, pożyczka pod zastaw może być przyznana szybciej niż kredyt. Dodatkowo w przeciwieństwie do tak zwanych „chwilówek” okres pożyczki pod zastaw może trwać nawet do kilku lub kilkunastu lat, a forma spłaty zobowiązania finansowego, czyli liczba i wielkość rat, być dostosowana do możliwości pożyczkobiorcy. Na rynku istnieje coraz więcej firm i instytucji, którzy oferują tego typu usługę na jasnych, wygodnych warunkach.

Duża kwota pożyczki

Wysokość pożyczki pod zastaw zależy przede wszystkim od wartości zastawianej rzeczy. W przypadku zabezpieczenia pożyczki sprzętem elektronicznym czy pojazdem kwota może być niewielka, lecz gdy w grę wchodzi zastaw domu lub działki, wysokość przyznanej pożyczki może sięgać nawet kilku milionów. Zazwyczaj pożyczkodawcy nie weryfikują celu, na jaki mają być wydane pieniądze, co w przypadku wielu kredytów nie jest tak oczywiste.

Wady pożyczki pod zastaw

Trudność w otrzymaniu pożyczki pod zastaw

To, że pożyczkę pod zastaw jest łatwiej dostępna niż kredyt, nie oznacza, że może ją otrzymać każdy. Banki i instytucje oferujące tego typu usługi dokładnie sprawdzają potencjalnego pożyczkobiorcę pod względem płynności finansowej, historii kredytowej i pozostałych zobowiązań pieniężnych. Brane są pod uwagę nie tylko zarobki osoby ubiegającej się o wsparcie gotówkowe, ale również jego stan cywilny, liczba osób na utrzymaniu, wysokość opłat za mieszkanie i sumę wszystkich miesięcznych kosztów przeznaczanych na życie. Dlatego jeśli masz kredyt na dom lub samochód, kiepską pracę albo jesteś jedynym żywicielem niemałej rodziny, Twoja zdolność kredytowa może okazać się niewielka i istnieje spore ryzyko, że żadna instytucja nie będzie chciała przyznać Ci pożyczki pod zastaw.

Liczne formalności

Jeśli chcesz starać się o przyznanie pożyczki pod zastaw przygotuj się na liczne formalności. Banki zazwyczaj oprócz dokumentu tożsamości, zaświadczenia o dochodach, ksera umowy o pracę i wyciągu historii ze wszystkich kont bankowych potrzebują również orzeczenia rzeczoznawcy, aktu własności zastawianych przedmiotów (w tym jeśli dotyczy: aktu darowizny). W przypadku zastawienia nieruchomości cała procedura komplikuje się jeszcze bardziej, ponieważ do, i tak sporego już pliku dokumentów, należy załączyć również odpis z księgi wieczystej, akt notarialny, wypis z rejestru gruntów oraz wiele zdjęć mieszkania, domu, budynku czy działki. To wiąże się z licznymi wizytami w urzędach, czekaniem na wydanie lub poświadczenie wiarygodności dokumentów oraz kolejnych wizyt u przyszłego pożyczkodawcy. W przypadku zaciągnięcia pożyczki pod zastaw w lombardach formalności jest mniej, jednak sporą wadą tego rozwiązania jest znacznie mniejsza kwota, jaką możemy otrzymać za drobne przedmioty.

Oprocentowanie pożyczki pod zastaw

Z jednej strony niskie, w porównaniu z innymi dostępnymi na rynku możliwościami kredytowymi, oprocentowanie pożyczki pod zastaw jest zaletą. Z drugiej jednak już samo to, że trzeba ponieść jakiekolwiek koszty tego typu usługi, dla każdego pożyczkobiorcy jest wadą, ponieważ oprócz spłaty gotówki, którą faktycznie otrzymał do ręki, należy jeszcze liczyć się z pieniędzmi, które pożyczkobiorca musi, mówiąc wprost, zarobić.

Duże ryzyko utraty zastawionego majątku

Banki bardzo rygorystycznie podchodzą do nieprzestrzegania terminów spłat ustalonych w umowie. Jeśli kłopoty finansowe nie pozwolą Ci na uregulowanie raty na czas, pożyczkobiorca może wykorzystać tę sytuację do zajęcia zastawionych przedmiotów czy nieruchomości już po jednej niespłaconej racie. Część pożyczkodawców jako warunek podpisania umowy wnosi również o przepisanie 51% wartości zastawianej rzeczy na na rzecz firmy udzielającej pożyczki. To widmo dla wielu osób bywa bardzo stresujące.

Alternatywa dla pożyczki pod zastaw – Mooney.pl

Potrzebujesz szybkiej gotówki bez miliona formalności? Masz coś wartościowego, co mogłoby Ci pomóc wyjść z finansowego dołka, ale mimo wszystko nie chcesz tego tracić? Mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie – lombard internetowy Mooney.pl. W nim możesz zastawić niemal wszystko – biżuterię, telefon, laptopa, sprzęt biurowy, wartościowe monety kolekcjonerskie, a nawet zegarek. Wszystko to bez sprawdzania BIK, bez weryfikacji, na co potrzebne Ci są pieniądze i bez… wychodzenia z domu! Tak, jesteśmy lombardem internetowym, dlatego całą transakcję wykonasz ze swojej kanapy w salonie. Co musisz zrobić?

Wyślij formularz zgłoszeniowy i zaakceptuj naszą wycenę

To bardzo proste. Wysyłasz do nas formularz, w którym dokładnie opisujesz przedmiot i dołączasz kilka zdjęć. Podajesz kwotę, za jaką chciałbyś go zastawić, oraz kontakt do siebie – numer telefonu lub mail. Na tym etapie nie potrzebujemy nawet Twojego imienia ani nazwiska. Po zapoznaniu się z informacjami w formularzu nasz rzeczoznawca za darmo wycenia zgłoszoną przez Ciebie rzecz i podaje proponowaną kwotę – możesz się na nią zgodzić lub bez żadnych kosztów zrezygnować z usługi.

Ustal z nami dogodne dla siebie warunki umowy

Jeśli zdecydujesz się „zastawić” przedmiot (lub przedmioty), wspólnie uzgadniamy ostateczny termin jego odkupu. Standardowo umowa podpisywana jest na 30, 60 lub 90 dni, jednak jesteśmy po to, by Ci pomóc, dlatego w każdej chwili możesz przedłużyć okres spłaty albo zrezygnować z odkupu, zatrzymując pieniądze. Po zaakceptowaniu warunków umowy bezpłatnie wysyłamy pod wskazany adres kuriera, który odbierze przygotowaną przez Ciebie paczkę. Gdy dotrze ona do nas, sprawdzamy, czy zawartość jest zgodna z informacjami w formularzu. Jeśli tak – od razu wykonujemy przelew z uzgodnioną wcześniej kwotą. Gotówkę możesz otrzymać już w 24 godziny!

Odkup swój przedmiot w dowolnej chwili

Przez cały czas trwania naszej umowy, „zastawione” przez Ciebie rzeczy są bezpieczne w monitorowanym magazynie. W każdym momencie możesz je od nas odkupić. Po zaksięgowaniu ustalonej wcześniej kwoty na naszym koncie bankowym, wysyłamy do Ciebie kuriera z Twoimi przedmiotami. Prościej się nie da!

Mooney.pl to nie tylko lombard internetowy. To nowoczesna platforma, która pozwala ludziom w trudnej sytuacji finansowej szybko wyjść na prostą. U nas możesz nie tylko „zastawić” swoje rzeczy, ale też sprzedać nieużywane sprzęty czy nienoszoną od dawna biżuterię. W 24 godziny, bez zbędnych formalności i bez wychodzenia z domu. Wejdź na Mooney.pl i sprawdź, jak możemy Ci pomóc.

Źródło zdjęć: shutterstock.com